0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Çatı Aktarma ve Yenileme Uygulamaları

Çatı Aktarma ve Yenileme Uygulamaları

Çatı yenileme, dış dünyanın yaşlanma süreçleri ve binaların yaşlanma süreçleri sonucu yıpranan ve artık beklenen işlevleri yerine getiremeyen çatıların veya çatı parçalarının tamamen yeniden inşası anlamına gelir.

 

Bazen çatının değişen mimari üsluba adapte edilmesi için bazen de tüm binada yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle çatı yenileme yapılabilir. Ancak yapı malzemelerinin çok eski olduğu ve tamir edilseler bile yine de sorun yaratacak olan çatılarda komple bir tadilat işlemi yapılması daha uygundur. Bazı çatılarda sadece belirli bir kısım aşınır, kalan kısımlar kullanımdadır. Bu tür çatılarda sorun ancak eski kısım yenilenerek çözülebilir. Örneğin mertek yani ahşaptan yapılmış çatılarda merteklerin aşırı yıpranması çatıda çökme tehlikesi yaratıyorsa sadece bu kısım yenilenerek çatı uzun yıllar kullanılabilir.

 

Çatı yenileme, işletme sahibinin isteğine göre belirli kısımların yenilenmesi şeklinde olabileceği gibi mevcut çatının yıkılıp yenisinin yapılmasıyla da gerçekleştirilebilir. Sadece belirli bir alanın yenilenmesi gerekiyorsa o kısım için zamanında malzeme ile inşaat yapılır. Ancak bu işi yaparken çatının mevcut ve değişmeyen kısımlarına uyarlanması gerekir. Örneğin kiremit kaplamalı bir çatının shingle malzeme ile yenilenmesi isteniyorsa sadece bu yapılarak iş tamamlanmayacaktır. Kaplama malzemesi döşendikten sonra baca dipleri, çatı olukları, saçaklar, çatı pencereleri gibi detaylar elden geçirilerek yeni yapı ile uyumlu hale getirilmelidir.

 

Bazı durumlarda mevcut çatıya yapılan uygulamalar zamanın gerisinde kaldı. Yeni çıkan bir yalıtım malzemesi veya çatı kaplama sistemi daha fazla ihtiyacı karşılar. Bu gibi durumlarda çatının o kısmı tamamen yenilenebilir. Bazı çatılarda ne yapılırsa yapılsın istenilen sonuca ulaşılamaz. Bu tür çatılarda, çatıyı yıkmak ve yeni bir çatıyı yeniden inşa etmek en iyisidir. İlk bakışta çok maliyetli görünse de gerekirse sıfırdan çatı inşa etmek uzun vadede çok daha ekonomik olacaktır. Sürekli masraf isteyen eski bir çatı yerine uzun yıllar sorunsuz kullanılabilecek yeni bir çatı sizi olası sorunlardan koruyacaktır.