0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Çatı Bakım ve Onarım Uygulamaları

Çatı Bakım ve Onarım Uygulamaları

Çatılar, binaların en önemli unsurlarıdır. Binayı yağışlardan ve diğer atmosferik etkilerden (sıcak, soğuk, rüzgar) korur. Çatılar taşıyıcı kısım ve çatı kaplaması olmak üzere iki kısımdan oluşur. Çatı onarım işlemlerinde taşıyıcı sistem ve kaplama parçaları ayrı ayrı değerlendirilmeli ve eski aşınmış elemanlar yenileri ile değiştirilmelidir. Taşıyıcı parça malzeme (ahşap, çelik, betonarme) çatı eğimine, kaplama malzemesinin cinsine, ağırlığına ve yüküne bağlıdır.

 

Çatılardan ısı transferi, toplam kayıpta% 25'e ulaşır. Bu oran ısıtma ve soğutma maliyetlerini gereksiz yere artırarak hem biyolojik konforu olumsuz etkilemekte hem de ısıtma ve soğutmada doğrudan ve dolaylı olarak fosil yakıt atıkları ile atmosfer kirlenmektedir. Binalar için son derece önemli olan çatıların bakım ve onarımı için gerekli hassasiyet gösterilmesi durumunda çatı sistemlerinden maksimum verim alınabilmektedir.

 

ÇATI ONARIMI

Çatı yenilenmeden önce baca dipleri, baca sıvası, çatı iskeleti, su akıntıları vb. Tüm çatı elemanları uzman bir ekip tarafından en küçük ayrıntısına kadar dikkatlice incelenmelidir. Hasar gören ve etkisiz kalan çatıları, tadilat yapılsa da tamir etmek yerine, doğru detaylarla yeni bir çatı inşa etmek daha sağlıklı olacaktır.

 

Gnyapı Kiremit Çatı Kaplamalarının Yenilenmesi: Kiremitlerin döşenmesi için çatıdaki mertekler üzerine kiremit altı çivilenmeli ve bu ahşap kaplamaların üzerine kaliteli su geçirmez bitümlü membran örtü döşenmelidir. Bu kapak, karolardan sızabilecek suyun aşağıya geçişini engellemek için kullanılır. Çatı kiremitleri tek tek kontrol edilmeli ve kırılan kiremitler yenisi ile değiştirilmelidir. Bakım ve kontrol aşamasında karoların zarar görmeyecek şekilde üzerinde yürümesine özen gösterilmelidir.

 

Gnyapı Baca Tabanlarının Yenilenmesi: Baca tabanları çeşitli su geçirmez yalıtım malzemeleri ile su sızmasına karşı korunmuştur. İzolasyon malzemeleri hava şartlarının etkisiyle zamanla yıpranabilmekte, baca dipleri belirli periyotlarda kontrol edilmeli ve izolasyon kabiliyetini kaybetmiş veya kaybetmek üzere olan malzemeler yenisi ile değiştirilmelidir.

 

gnyapı Çatı Çerçeve Tadilatı: Ahşap taşıyıcı sistemli çatılar zamanla dış etkenlerden dolayı çürüme, kırılma, esneme vb. Hasarlar ve çatı sistemi kendisinden beklenen görevi yerine getiremez, bu tür hasarlar çatı çökmelerine bile neden olabilir, hasarlı çatı çerçeve elemanları yenileri ile değiştirilmelidir.

 

gnyapı Su Yalıtım Örtüsü: Yırtılma, delinme veya aşınmaya maruz kalan su yalıtım örtüleri, çatı yalıtım malzemeleri standardına uygun yeni malzemelerle değiştirilmelidir.

 

gnyapı Su Akımları: Dereler su yalıtım membranları veya sürme esaslı çatı yalıtım malzemeleri ile kaplanır. Derelerin muayenesi, yırtık veya kabarık membranlar yenileri ile değiştirilmelidir.

 

ÇATI TAMİRİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gnyapı çatı bakım ve onarım uygulamalarında kullanılan malzemeler CE belgeli, yoksa TSE belgeli olmalıdır.

 

Gnyapı çatı inşaat / tadilat işlerinde kullanılacak yalıtım veya kaplama malzemeleri projesine veya detayına göre kullanılmalı, detay yoksa teknik kılavuz ve broşürlerde malzeme üreticilerinin önerdiği şekilde uygulanmalıdır.

 

Gnyapı çatı konstrüksiyon uygulamasında çalışan personel, kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanmalı, malzeme ve yangın güvenliği sağlanmalıdır. Pratikte meşale kullanılacaksa, çalışma alanında bir yangın söndürücü bulundurulmalıdır.