0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Dış Cephe Mantolama Sistemleri Uygulamaları

Dış Cephe Mantolama Sistemleri Uygulamaları

Yapıların duvar, kolon, kiriş ve tavan yüzeylerine ısı yalıtım levhalarının dışarıdan yapıştırma, dübelleme, sıvama ve boyama işlemlerinin bütünüdür.

KAPLAMA PROSEDÜRLERİNİN FAYDALARI

1. Yakıt tüketiminde% 25 -% 50 tasarruf sağlar.

2. Klima ile soğutmada% 25 -% 50 elektrik tasarrufu sağlar.

3. Nem nedeniyle küf, bakteri ve kötü koku oluşumunu engeller.

4. Bina dış bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

5. Binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerinin demir donatılarında korozyonu engeller.

6. Daha az yakıt tüketimi sayesinde bütçeye katkı sağlar ve çevrenin korunmasında önemli rol oynar.

 

RETİM RESTORASYONU TARAFINDAN UYGULANAN KAPLAMA PAKETLERİ

* FilliBoya-Capatect Dalmaçyalı ısı ve su yalıtım paketi

* FilliBoya-Expert Neopor ısı ve su izolasyon kılıf paketi

* Polisan-Exelans Enerji ısı ve su izolasyon mantolama paketi

* Dyo Klimatherm ısı ve su yalıtımı mantolama paketi

* Baumit Neopor ısı ve su izolasyon mantolama paketi uygulaması

* Mardav EPS ısı ve su izolasyon kılıf paketi

 

BÖLÜM 1: ÇEVRE KORUMA VE TEMİZLİK PROSEDÜRLERİ

1.1. Zemin inorganik ise kurulan tüm iskelelerin alt kısımlarına propilen örtüler serilir.

1.2. Organik topraklarda 2. sıra iskelenin alt kısmına propilen örtüler konulacaktır.

1.3. Operasyonlar sırasında yapılan iş nedeniyle oluşan döküntü ve atıklar her iş günü akşamı periyodik olarak temizlenmekte ve işten çıkarılmaktadır. Çuvallar uygun bir yere istiflenir, Retim Restorasyon araçları ile şantiyeden alınarak haftada en az bir kez döküm sahasına gönderilir.

1.4. Bina pencereleri, denizlikler, balkon parmaklıkları vb. Mantolama işleminden önce bu tür parçalar için gerekli koruma önlemleri alınır. Mantolama işlemi sonunda, iskele sistemleri sökülmeden kirlenen kısımlar temizlenir.

 

BÖLÜM 2: İSKELE MONTAJI VE SÖKME PROSEDÜRLERİ

2.1. İskeleler cephelere her iki sırada bir çelik dübel ve biyel yardımı ile bağlanacaktır. Çelik dübellerin takılacağı yer yoksa iskeleler kancalar ve bağlama telleri ile sabitlenecektir.

2.2. İskele sistemleri demonte edildikten sonra tüm çubuk demir delikleri boyanabilir badana ile doldurulacak, benzer desenler verilip boyanacaktır.

 

BÖLÜM 3: İŞLEMLER SIRASINDA KOORDİNASYON

3.1. Operasyonlar, Retim Restorasyon Ltd. Şti. tarafından görevlendirilen 1 İnşaat Mühendisi Şantiye Sorumlusu gözetiminde yapılmaktadır. Ayrıca operasyonlar sırasında şantiyede 1 usta bulunmaktadır. Yönetimin inşaat mühendisi ve usta dışında kimseyle muhatap olmasına gerek yoktur.

3.2. Çalışanlar sabah 08.00-8.30 saatleri arasında şantiyeye girerek hazırlıklarını yaparak 9.00'da işe başlıyor. İşlemler akşam saat 18.00'de tamamlanıyor. Günlerin kısaldığı aylarda yapılan işlemlerde bu saatler yönetime bildirilerek değiştirilebilir.

3.3. Yönetim, çalışma sırasında ustaların kullanması için bir oda tahsis eder. Ustalar bu odayı giyinmek ve öğle yemeği yemek için kullanır. Ayrıca bu odada uzak malzemeler (silikon, matkap, harç karıştırıcı vb.) Saklanır.

3.4. İşlemler sırasında malzemeler uygulamanın yapıldığı binaların yakınında yaklaşık 6-8 m²'lik bir alana istiflenir. İstiflenen malzemeler kötü bir görüntü oluşturmayacak şekilde kapatılır.

3.5. Cephelerde kurulacak iskeleler planlanan günden bir gün önce şantiyeye getirilerek ertesi gün montajı yapılır. İşlem sonunda iskeleler söküldükten sonraki gün şantiyeden alınır.

3.6. Sitede çalışacak tüm ustalar Retim tulum veya t-shirt giyeceklerdir.

3.7. Pazar günleri ve resmi tatiller hariç, havanın elverişli olduğu günlerde çalışma yapılır. Ayrıca saat 11: 00'den sonra ve mümkünse hafta içi gürültülü dübelleme işlemleri yapılır.

3.8. Proseslerde kullanılacak yapıştırma harcı, sıva harcı, dekoratif sıva, strafor gibi malzemeler, işlem başladıktan sonra kamyonlar ile üreticilerden sevk edilir ve diğer yardımcı malzemeler (silikon, donatı filesi, köşe ve damlalık profilleri vb. ) Retim tedarik ustabaşı tarafından günlük olarak teslim edilir.

 

BÖLÜM 4: CEPHE ONARIM PROSEDÜRLERİ

4.1. Bina cephelerindeki gevşemiş ve kopmuş beton ve sıvalar sökülüp atılır ve alttan sağlam bir beton yüzey açığa çıkarılır. Alttan gelen demir donatılar tel fırça ile temizlenir ve SIKA MONOTOP 610 aderans harcı uygulanarak korozyona karşı korunur.

Daha sonra;

* Tamir edilecek kısımlar 4 cm'den derin ise bu kısımlara demir ankraj yapılır. 350 de hazırlanan harç ile sıva ve beton tamiri yapılır.