0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Endüstriyel Boya Uygulamaları

Endüstriyel Boya Uygulamaları

Boya, yüzeyleri oksidasyona karşı koruyarak pası önleyen kimyasal bir üründür. Bu ürün uygulandığı yüzeye yapışır ve aynı zamanda estetik bir görünüm kazandırır. Solvent, pigment, dolu, katkı maddeleri ve tutkal gibi maddelerden oluşur. Kuruma sırasında solvent yüzeyden uzaklaşır. Boya iyi bir yapışkan, renklendirici ve daha az katkı maddesidir. Boya içerisinde bulunan yapıştırıcılar boyaya yapışma, çatlama direnci ve dayanıklılık kazandırır. Yapıştırıcılar şeffaf, keskin ve reçel kıvamındadır. Pigmentler boyaya parlak ve örtme özelliği kazandırır. Boyama sistemleri de ıslak ve toz olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. Endüstriyel boyama işlemlerinde her iki sınıf boya da kullanılmaktadır. Endüstriyel boya nasıl yapılır söz konusu olduğunda, her iki grubun boyasının üç farklı uygulamada yapıldığı cevap verilebilir. Bu uygulamalar yüzey hazırlama, boyama ve kurutmadır.

Önce İstenmeyen Atıklar Giderilir

Yüzey hazırlama işlemlerinde öncelikle istenmeyen atıklar yüzeyden uzaklaştırılır. Bu işlemin nedeni yüzeyden yağ ve nemin uzaklaştırılmasıdır. Bu işlemler malzemeye bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Çelikler için kumlama, alüminyum için fırçalama, plastik yüzeyler için alevle aşındırma ana yöntemlerdir. Bunlar ön tedavilerdir. Endüstriyel boya nasıl yapılır sorulduğunda fırçalama, daldırma, perdeleme ve sprey olarak cevaplanmaktadır. Sprey boyamada havasız, havasız ve elektrostatik yöntemler gibi farklı uygulamalar da vardır. Pnömatik yöntem en çok kullanılan yöntemdir ve robotik uygulamalar için idealdir. Bu yöntemin uygulanmasında pompa kullanılır. Bu pompa yardımı ile parça üzerine boya püskürtülür. Manuel uygulamalar da vardır ve ürün üzerine uygulanan boya miktarı görsel olarak kontrol edilir. Pompa uygulamasında boya basıncı, hava basıncı ve boya karakteristik özellikleri de önemlidir. Aynı kazanda kabin içi şartlar da dikkate alınmalıdır.

Endüstriyel Resminin İncelikleri

Endüstriyel boya nasıl yapılır sorusunun bir başka cevabı da havasız yöntemdir. Bu yöntemde boya yüksek basınçla sıkıştırılır ve küçük çaplı nozullar vasıtasıyla parça üzerine uygulanır. Malzeme transferi yüksek ve yüzey kalitesi çok yüksek olmayabilir. Bu nedenle ikinci bir işlem gerekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan boyanın son derece temiz olmasıdır. Nozül çapı küçük olduğundan ve temiz boya kullanılmadığında nozul tıkanabilir. Elektrostatik yöntemde boya sarfiyatı az, verimi yüksektir. Genellikle ilk kat uygulamalarında kullanılır.