0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Polyurea ve ve Poliüretan Uygulamaları

Polyurea ve ve Poliüretan Uygulamaları

Polyurea (Polyurea), bir izosiyanat ile bir amin arasındaki kimyasal reaksiyon sonucunda oluşan bir maddedir.

Poliüre, genel olarak teknik terimlerle, bir MDI veya HDI ön-polimeri ile amin-sonlu reçineler arasındaki bir reaksiyondan kaynaklanan bir madde olarak tanımlanır. Bu aynı zamanda PDA (yani Polyurea Geliştirme Derneği) tarafından kullanılan resmi tanımdır.

PDA ayrıca, doğru stokiyometrik hesaplamaların kullanıldığı varsayılarak, poliollerde pigment dispersiyonlarının (bunlar genellikle renklendiriciler olarak kullanılır) kullanımına izin verir. Bu aminler genellikle sabit blok içeriği vermek ve formülasyonu hacimce 1: 1 oranında dağıtmak için kullanılan polikarraminlerden ve birincil amin zincir genişleticiden oluşur.

Poliüre kaplamalar ayrıca amin işlevselliği sağlayan aspartik esterlerden oluşabilir. Bir poliüre, amin bağları içeren kimyasal bir omurga sağlar. Polyurea, genellikle hidrokarbonlara ve hidrojen sülfür gazı ve daldırılmış kanalizasyon gibi zemin uygulamalarına karşı iyi kimyasal dirence sahip ağır ortamlarda endüstriyel bir kaplama olarak kullanılır.

 

Poliüretan nedir?

Poliüretan, bir izosiyanat ile bir poliol arasındaki kimyasal reaksiyon sonucunda oluşan kimyasal bir maddedir. Poliüretan, reaksiyonun zamanında tamamlanması için bir katalizör kullanılmasını gerektirir. Poliürelerde olduğu gibi, renklendirici için genellikle bir poliol içinde dağılmış bir pigment kullanılır. Bu formülasyonlar genellikle çeşitli hacim oranlarını ve ortam sıcaklıklarını gerektirir. Genel olarak bu formülasyonlar, polimer omurgasında aminlere sahip değildir. Tüm işlevsellik hidroksil (yani alkol içeren) olarak kabul edilir.

Poliüretanlar genellikle döküm malzemesi ve köpük olarak kullanılır. Uzun ömürlüdür ve nispeten ucuzdur.

 

Poliüre / Poliüretan Kombinasyonu

Poliüre / Poliüretan hibrit formülasyonları, bir izosiyanat ile bir poliol ve amin tepkenleri karışımı arasındaki kimyasal reaksiyondan kaynaklanır.

Bu formülasyonlar genellikle bir poliürenin aynı özelliklerinin çoğunu içeren bir "ara" poliüre sağlar. Bununla birlikte, hibrit formülasyonlar, poliüretan kimyası ile ilişkili bazı olumsuz problemler de sergileyebilir.

Kaplama formülasyonunda, melezler genellikle bir polieter / polyester poliol ve bir amin ve hidroksil işlevselliğinden oluşan bir kimyasal omurga oluşturan bir birincil amin içerir. Poliüre / poliüretan hibritler normalde uygulama için daldırma veya aşırı sıcaklık koşulları gerektirmeyen "kritik olmayan" ürünlerde kullanılır. Bu uygulamaların bazı örnekleri arasında sprey arabası yatak astarları ve balkon güverte astarları bulunur.