0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Profesyonel Frp Karbon Fiber Bina Güçlendirme
Profesyonel Frp Karbon Fiber Bina Güçlendirme
Profesyonel Frp Karbon Fiber Bina Güçlendirme

Profesyonel Frp Karbon Fiber Bina Güçlendirme

Bir yapının güçlendirilmesi için yapının zarar görmesi gerekmez. Binanın kullanım amacının değişmesi ile düşey yönde hareket eden hareketli yüklerin artması, binadaki eski deprem kuvvetlerinin yeni yönteme uygun olmaması gibi nedenlerle binanın güçlendirilmesi gerekebilir. Yönetmeliğin değiştirilmesi ve yapı elemanlarının ve malzemelerin ömrünün tamamlanması.

 

Yapının güçlendirme kararı alınması durumunda, betonarme mantolama ve betonarme perde ilavesi, çelik konstrüksiyon ve CFRP gibi güçlendirme tekniklerinden biri ile yapı güçlendirilir. Bu yazımızda betonun karbon fiber ile güçlendirilmesi yani CFRP yönteminden bahsedeceğiz.

 

CFRP nedir?

CFRP veya FRP olarak bilinen "Karbon Fiberle Güçlendirilmiş Polimerler"; Betonarme, yığma ve ahşap yapı elemanları için dışarıdan uygulanan bir güçlendirme sistemidir. Sistem elemanları karbon elyaf dokuma ve epoksi esaslı doygunluk reçinesi olarak sayılabilir. Betonarme, yığma ve ahşap yapı elemanları için dışarıdan uygulanan bir güçlendirme sistemidir. Sistem elemanları: karbon fiber dokuma ve epoksi bazlı doygunluk reçinesi

 

Uygulandığı yapı ve yapı elemanında yük taşıma kapasitesinin artırılması, eğilme mukavemetinin artırılması, dayanıklılığın artırılması, dinamik yüklerden yorulma direncinin güçlendirilmesi gibi fırsatlar sağlanmaktadır. Hafif ve esnek bir malzeme olduğu için yapıdaki ölü yükte artışa neden olmaz.

 

Bir tür karbon elyaf olan karbon elyaf kumaş, gömlek kumaşı kadar ince bir malzemedir ve dünyada bilinen en güçlü malzemelerden biridir. Kumaş, gerilmeye karbon fiber çeliğe göre 14 kat daha dayanıklı olmasına rağmen, ağırlığı çeliğin beşte biri civarındadır. Makasla kesilip duvarlara uygulandıktan sonra çelik bir levha gibi sertleşir. Karbon fiber polimerler ile güçlendirilmiş tuğla duvarlar, deprem sırasında yapının ileri geri hareketini azaltarak rijitliği artırarak, depremde binanın hasar görme riskini en aza indirir. Karbon fiber, tüm yapı elemanlarına dışarıdan kolaylıkla uygulanabilen yapısal bir güçlendirme malzemesidir, ayrıca güçlendirilmiş duvarları dışarıdan sıva veya alçı levha ile kaplayarak normal bir duvar görünümüne sahip olmak da mümkündür.

 

Karbon fiber uygulamasında yapıştırılacak yüzeyin uygun koşullarda hazırlanması gerekmektedir. Öncelikle kumlama veya taşlama yöntemi ile kir, toz, zayıf alanlar, sıva ve boyalar temizlenir ve yüzey kusurları düzeltilir. Hazırlanan epoksi yapıştırıcılar hazırlanan yüzeye uygulanır. Karbon fiber gerilir ve bağlanır ve epoksi ile doyurulur. Karbon fiber uygulamasından sonra üst kat epoksi uygulanır. Koruyucu kaplama yapılacaksa üzerine kum serpilir, son olarak sıvanır ve işlem bitirilir.