0212 999 30 73 info@dkayyapi.com
Zemin Kaplama Uygulamaları

Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi zemin kaplama, günümüzün en trend zemin kaplama türlerinden biridir. Hem teknolojik bir ürün hem de dayanıklı bir kaplama türü olan epoksi zemin kaplama ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri epoksi zemin kaplama nasıl yapılır üzerine odaklanmıştır. Ev sahipleri ve meslektaşları, ustaların bu tür bir zemini nasıl yarattıklarını ve kendi uygulamalarını nasıl yarattıklarını merak ediyorlar. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusuna cevap vermenin yanı sıra bu işlemler sırasında neler yapılması gerektiği en çok merak edilen sorulardan biridir. Epoxy Baktım olarak bu içerikteki tüm merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız.

 

Epoksi Zemin Kaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döşeme işlerinde profesyonel bir ekiple çalışmak önemlidir. Operasyonlar sırasında karşılaşılan sorunlara pratik ve etkili bir çözüm üretmek de gereklidir. Bu nedenle epoksi zemin kaplamadan önce bir iş planı yapmak için keşif çalışmaları yapılmalıdır. Keşif sırasında zeminin sertliği ve varsa sorunları belirlenir. Bu keşif sırasında kullanılacak epoksi zemin kaplama malzemesi miktarı da belirlenir. Böylelikle keşif sonrası kesin ve net epoksi zemin kaplama fiyatları verilebilir. Epoxy Baktım olarak uzman ekiplerimiz ile sizlere ücretsiz yer keşif hizmeti sunuyoruz.

Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusuna cevap verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da zemin ve alanın ihtiyaç duyduğu tipin seçilmesidir. Pek çok çeşidi bulunan epoksi zemin kaplamaları temelde estetik ve dayanıklı olarak ikiye ayrılır. İnsan ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda dayanıklı epoksi zemin kaplama uygulamaları kullanılmaktadır. Özellikle otopark veya fabrika gibi alanlarda turuncu desenli epoksi zemin kaplaması tercih edilmektedir. Ancak bu epoksi zemin kaplama türünde dikkat edilmesi gereken asıl konu kaplamanın kalınlığıdır. Zemini yeterince kalın hale getirerek uzun süre aşınmaya karşı dirençli hale gelir.

 

Estetik epoksi zemin kaplama uygulamaları genellikle mağazalar, alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ortak çalışma alanlarında ve ofislerde gördüğümüz şeffaf epoksi zemin kaplamaları, iç dekorasyon ile uyumlu olarak uygulanabilmektedir. Ancak epoksi boya uygulamaları da zeminin belirli kısımlarına dikkat çekmenize veya alanı bölmenize yardımcı olacaktır.

 

Şimdi epoksi zemin kaplama uygulamaları nasıl yapılır sorusunun cevaplarını adım adım görelim.

 

Epoksi Zemin Kaplama Yapım Aşamaları

Döşeme sırasında belirli bir plan ve yapım aşamalarını takip etmek oldukça faydalıdır. Profesyonel döşeme ustaları her aşamada büyük bir titizlikle çalışır. Bunun nedeni epoksi zemin kaplama çalışmalarında atlanacak en küçük detayın ileride büyük sorunlara neden olabilmesidir. Aynı zamanda karşılaşılan sorunların etkin ve hızlı bir şekilde çözülebilmesi için bu aşamalara bağlı kalmak önemlidir.

 

Zemin Etüdü ve Temizleme

Zemin epoksi zemin kaplamasına uygun olmalıdır. Bunun için gerekli yer araştırması ve araştırması yapılır. Bu keşif sırasında epoksi zemin kaplaması nasıl yapılır gibi soruları ustaya kolaylıkla iletebilirsiniz. Katlar incelendikten sonra varsa zeminin düz kalmasını engelleyen işler iyice temizlenmelidir. Carpetflex, karo, parke gibi önceki çalışmalar epoksi zemin kaplaması başlamadan önce temizlenmelidir. Ekibin kalitesi ve düzgün işleyişi burada çok önemlidir. Zemindeki yağ ve lekelerin çıkarılması özellikle önemlidir. Yağ lekeleri tamamen çıktıktan sonra zemin epoksiye hazır hale gelir.

Epoksi Zemin Kaplama Öncesi Astar İşlemi

Epoksi zemin kaplama işlemine başlamadan önce zemine astar sürmek gerekir. Zemini düzleştirmek ve epoksi yapmak için ilk kat astar uygulanır. Epoksi boya işlemlerinde ilk kat bazen şeffaf bir kaplama olarak düşünülebilir. Astar katın kuruması için bir süre beklemek gerekir. Üst kaplamanın daha dayanıklı bir zemine uygulanabilmesi için zemine uygulanan astar çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki epoksi zemin kaplama uygulamaları zemine ne kadar sert uygulanırsa o kadar dayanıklı olacaktır. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabı bu ikinci bölümde verilebilir.

Seçilen Epoksi Zemin Kaplama Tipinin Uygulanması

Zeminin istenilen forma getirilmesi ile tercih edilen kaplama artık zemine uygulanabilmektedir. Örneğin turuncu desenli epoksi zemin kaplama uygulamalarında yeterli sayıda kat uygulandıktan sonra rulo ile son kat üzerine portakal kabuğu deseni verilir. Bunun sebebi zemin yüzeyinin pürüzlü bir yapıya kavuşturulması ve kaymayı önlemesidir. Turuncu desenli epoksi zemin kaplamaları zemine mat veya parlak olarak uygulanabilir.